STN CONVENTION CONTESTS

 

 

 

STN Convention Contests are designed to challenge
every team to create their best work based on a specific topic
and within a specific amount of time.

All entries receive critiques by professionals in the industry.  

_________________________________

HERE ARE THE 2019 CONVENTION CONTEST WINNERS


High School Contests


 

Middle School Contests

 

 

Crazy 8s Contests


 

 

 

 

Action Sports Editing Winners

1st Place
Windermere HS
"Windermere HS" (1:01)
Windermere, FL
Chandler Farber, Kristen Baldwin

Anchor Team Winners

1st Place
Fort Mill High School
"Fort Mill High School" (0:57)
Fort Mill, SC
Courtney Smith, Ethan Miller

Commentary Winners

1st Place
Pine Crest School
"Pine Crest School" (1:29)
Fort Lauderdale, FL
Ross Bauman, Mason Berger

Commercial Winners

1st Place
Carlsbad High School
"Carlsbad High School" (0:31)
Carlsbad, CA
Kolette Morehead, Gabriela Fernandez-Silva, Conner MacGray, Holden Sisco, Brock Sarsilmaz, Davin Eagleston, Caden Barnes

Convention Promo Winners

1st Place
West Ranch High School
"West Ranch High School" (1:29)
Valencia, CA
Max Lin, Tyler Shea, Joel Yoon

Live Interview Winners

1st Place
Geneva High School
"Geneva High School" (0:59)
Geneva, IL
Tessa Balc, Braden Fels

Movie Trailer Winners

1st Place
Palo Alto High School
"Palo Alto High School" (1:01)
Palo Alto, CA
Sam Miller

Multimedia Journalist Winners

1st Place
Centennial High School Las Cruces Broadcast
"Centennial High School Las Cruces Broadcast" (1:36)
Las Cruces, NM
Sarah Rodriguez

Music Video Winners

1st Place
Jackson Liberty High School
"Jackson Liberty High School" (3:13)
Jackson, NJ
Rebecca Chiafullo, Lianne Richards, Skylar Trostinsky

Nat Package Winners

1st Place
Christopher Columbus High School Broadcsting
"Christopher Columbus High School Broadcsting" (1:30)
Miami, FL
Jonathan Gonzalez, Lukas Guerra, Alexander Someillan

Podcast Winners

1st Place
Christopher Columbus High School Broadcsting
"Christopher Columbus High School Broadcsting" (4:57)
Miami, FL
Kevin Angueira, Steven Lee, Joseph Fernandez

Public Service Announcement Winners

1st Place
Cheyenne East High School
"Cheyenne East High School" (0:30)
Cheyenne, WY
Ramzee Parten

Short Story Winners

1st Place
Doral Academy Preparatory
"Doral Academy Preparatory" (2:01)
Doral, FL
Dylan Vento, Jeyler Zabala, Isabella Ojeda, Cesar Sanchez, Ryan Dasilva

Silent Film Winners

1st Place
McAllen High School
"McAllen High School" (1:46)
McAllen, TX
Sam Saenz, Analee Rodriguez, Alex Vargas, Damien Uribe

Social Media Story Winners

1st Place
Fort Mill High School
"Fort Mill High School" (0:11)
Fort Mill, SC
Caroline Prain, Brynne Ruff

Sports Commentary Winners

1st Place
Christopher Columbus High School Broadcsting
"Christopher Columbus High School Broadcsting" (1:18)
Miami, FL
Marcus Callegari, Carlos Rodriguez, Benjamin Cure

Sports Highlights Winners

1st Place
Lee's Summit High School
"Lee's Summit High School" (1:01)
Lee's Summit, MO
Michael Cadwell, Austin Smith

Spot Feature Winners

1st Place
Lees Summit West High School
"Lees Summit West High School" (1:20)
Lee's Summit, MO
Shelby Parscale, Carson Staponski, Sydnee Smith, Julia Williams

Tell the Story Editing Winners

1st Place
Fort Mill High School
"Fort Mill High School" (1:00)
Fort Mill, SC
Ellis Chandler, Annika Ford

Video Tip Winners

1st Place
Central High School
"Central High School" (1:00)
Springfield, MO
Michael Lee, Mariah Oke-Thomas

Weather Report Winners

1st Place
Forest High School
"Forest High School" (0:59)
Ocala, FL
Logan Byrd, Ashley Glenn, Raelin Terrell, Jackson Merriam

Middle School Anchor Team Winners

1st Place
Castaic Middle School
"Castaic Middle School" (1:00)
Castaic, CA
Amanda Lee

Middle School Convention Promo Winners

1st Place
Aviara Middle School
"Aviara Middle School" ()
Carlsbad, CA
Joaquin Fernandez-Silva, Yash Patil, Camden Phillips, Hunter Kincaid, Kaden Davis, Owen Loughery

Middle School Movie Trailer Winners

1st Place
Doral Academy Middle School
"Doral Academy Middle School" (1:01)
Doral, FL
Camila Cespedes, Anissa Acosta

Middle School Music Video Winners

1st Place
Aviara Middle School
"Aviara Middle School" (1:43)
Carlsbad, CA
Kiera Irving, Scarlet Walker, Cameron Sheahan, Alison Sitarz, Dannika Witt, Megan Shetty, Ella Adams

Middle School Nat Package Winners

1st Place
Greene Middle School
"Greene Middle School" (1:25)
PAlo Alto, CA
Miya Whiteley

Middle School Public Service Announcement Winners

1st Place
Doral Academy Middle School
"Doral Academy Middle School" (0:31)
Doral, FL
Grace Wong, Isabella Sarreiro, Valeria Turcios

Middle School Silent Film Winners

1st Place
The Meadowbrook School of Weston
"The Meadowbrook School of Weston" (2:01)
Weston, MA
Tess Bartel, Mia Kim, Zachary Green

Middle School Spot Feature Winners

1st Place
Ewa Makai Middle School
"Ewa Makai Middle School" (1:25)
Ewa Beach, HI
Lucas Roberts, Alana Abarca, Roni Lagrimas, Kim Ashley Corpuz

Convention Contests

 

All STN Contests are judged by professionals in the industry who volunteer their time and expertise to provide valuable comments.  STN is proud of its commitment to connect students with qualified people who have the talent and real world experience to share.  This is a valuable benefit of attending the convention.

 

STN Convention Test Clip

Download this test clip to ensure your editing environment will be compatable with the content provided for “Tell The Story”, “Sports Highlight” and “Action Sports" Convention contests.