STN Challenges

 

HERE ARE THE WINNERS OF THE
2016-2017 STN CHALLENGES 

High School News Feature Story Winners

1st Place
Pride in Our Differences
"Pride in Our Differences " (3:01)
Honolulu , HI
Madison Badua, Jocelyn Bonilla, Trinna Tran, Naomi Malacas

The Renaissance Man
2nd Place
"The Renaissance Man" (2:52)
Lees Summit, MO
Mackenzie Wilson, Lauren Dismond, Danielle Gorman, Kayla Uhl

MAN-on-the-GO
3rd Place
"MAN-on-the-GO" (2:45)
Waianae, HI
Jaena Campos, Tyler Chanthakham, Cherelaei Tokunaga Williams, Wainani Wetter

Chorus Club Feature
Honorable Mention
"Chorus Club Feature" (2:50)
Pembroke Pines, FL
Amanda Martinez, Maria McCormick, Morgan Goldwich, Brendan McCann

Charlie's Path
Honorable Mention
"Charlie's Path" (2:55)
Miami, FL
Anthony Martinez, Christopher Vazquez, Christopher Ahrendt, Antonio Castellanos

Winners

1st Place
Field of Dreams
"Field of Dreams" (2:42)
Fort Mill, SC
Zoe Cruz, Sydney Sigmon, Julian Masters, Sydney Miller

Fighting to Run
2nd Place
"Fighting to Run" (3:00)
Miami, FL
Danyel De Villiers, Victor Prieto, Anthony Fernandez, Justin Jackson

Joe Hall's Playing Field
3rd Place
"Joe Hall's Playing Field" (1:58)
Miami, FL
Jose De Bourg, William Rodriguez, Amada Gonzalez, Matthew Puxes

Blake HS - Tampa Bay Strong Dogs
Honorable Mention
"Blake HS - Tampa Bay Strong Dogs" (3:00)
Tampa, FL
Madeleine Glas, Frankie McCarty-Brown, Kyle Tran, Rhett Fail

Queen Creek High School
Honorable Mention
"Queen Creek High School" (3:02)
Queen Creek , AZ
Mathew Quinn, Abi Rosenberger, Taylor Zick, Ryan Powell

Winners

1st Place
Coppell High School
"Coppell High School" (2:46)
Coppell, TX
John Coffee, Jessica James, Kevin Madigan, Rachel Behrndt

Cypress Bay High School PSA
2nd Place
"Cypress Bay High School PSA" (0:34)
Weston, FL
Rodrigo Diaz, Alex Tawid, Cameron Guck, Nicole Abuid

Fact Check
3rd Place
"Fact Check" (1:46)
Honolulu , HI
Kaela Cachola-Tom, Angela Navor, Britany Cabuhat, Coby Shimabukuro-Sanchez

Just Check
Honorable Mention
"Just Check" (0:35)
Shenzhen, China, AP
Caisa Quinn, Margaux Garcia, Wan Yi Steilberg

Check Your Facts
Honorable Mention
"Check Your Facts" (0:48)
Geneva , IL
Eleanor Cwik, Jacob Glyzekwski, Jacob Miller, Payton Dahlin

High School Short Film Winners

1st Place
West Ranch High School
"West Ranch High School" (3:01)
Valencia, CA
Connor Williams, Skyler Brigmann, Christian Jackson, Josh Orris

Southern Regional High School
2nd Place
"Southern Regional High School" (2:54)
Manahakwin, NJ
Luke Searles, Nick Suriano, Joe Mannarino, Lindsay Henefer

Carlsbad High School
3rd Place
"Carlsbad High School" (3:00)
Carlsbad, CA
Kolette Morehead, Lillian Koch, Sam Spring, Sierra Vakili

Local Urban Legend
Honorable Mention
"Local Urban Legend" (3:00)
Honolulu , HI
Camryn Tabiolo, Logan Mauricio, Kainoa Ferguson, Malia Ignacio

Along The Way
Honorable Mention
"Along The Way" (2:58)
Waianae, HI
Jaylin Pacheco, Jeffery Jones, Taylor Remegio, Shanna Nansen

Middle School Feature Story Winners

1st Place
Team Unify
"Team Unify" (2:46)
Lihue, HI
Kolten Gusman, Napua Canales, Mia Matsunaga

Diversity at the Club
2nd Place
"Diversity at the Club" (3:01)
Waianae, HI
SHANE ADER, LYNZIE DICION, LARENZO TAGURA-BEAR, AZARIAH TAFAOVALE

Valley Middle School
3rd Place
"Valley Middle School" (2:45)
Carlsbad, CA
Aaron Harris, Cameron Glessner, Eli Bensen, Linnea Howard

One Human Family_Horace O'Bryant School
Honorable Mention
"One Human Family_Horace O'Bryant School" (3:00)
Key West, FL
Spencer Lannigan, Jessica Nitti, Finn Saunders, Violet Smith-Martin

RSM Intermediate School
Honorable Mention
"RSM Intermediate School" (3:00)
Rancho Santa Margarita, CA
Riley Bryant, Emily Freeborn, Elizabeth Tedrow

Middle School Public Service Announcement Winners

1st Place
Check Your Facts
"Check Your Facts" (0:27)
Waianae, HI
JORDAN ECHIBERI, ALYSHA FREITAS, RUSTI KEALOHA

Valley Middle School
2nd Place
"Valley Middle School" (1:18)
Carlsbad, CA
Bodey Payne, Drue Fourmont, McKenna Rangel, Miles Fesler

Middle School Presidential Debate
3rd Place
"Middle School Presidential Debate" (1:51)
Lihue, HI
Taylor Nishimoto, Kirra Carvalho, Amber Baxter

MMS STN Challenge
Honorable Mention
"MMS STN Challenge" (1:19)
Maitland, FL
Lane Jones, Cole Groth, Ryan Hagerty, Alex Arrington

Maui Waena Intermediate School
Honorable Mention
"Maui Waena Intermediate School" (0:31)
Kahului, HI
Renzo Gaioran, Jaycie Iha, Meledee Ota
 


HIGH SCHOOL NEWS

1st Place
Moanalua High School
“Pride in Our Differences”
Madison Badua, Jocelyn Bonilla, Trinna Tran, Naomi Malacas
Honolulu, HI
 

2nd Place
Lee's Summit West
“The Renaissance Man”
Mackenzie Wilson, Lauren Dismond, Danielle Gorman, Kayla Uhl
Lee's Summit, MO

3rd Place
Waianae High School
“MAN-on-the-GO”
Jaena Campos, Tyler Chanthakham, Cherelaei Tokunaga Williams, Wainani Wetter
Waianae, HI


Honorable Mention
West Broward High School
”Chorus Club”
Amanda Martinez, Maria McCormick, Morgan Goldwich, Brendan McCann
Pembroke Pines, FL

Honorable Mention
Christopher Columbus High School
“Charlie's Path”
Anthony Martinez, Christopher Vazquez, Christopher Ahrendt, Antonio Castellanos
Miami, FL

 

HIGH SCHOOL SPORTS
1st Place
Fort Mill High School
“Field of Dreams”
Zoe Cruz, Sydney Sigmon, Julian Masters, Sydney Miller
Fort Mill, SC

2nd Place
Christopher Columbus High School
“Fighting to Run”
Danyel De Villiers, Victor Prieto, Anthony Fernandez, Justin Jackson
Miami, FL

3rd Place
G. Holmes Braddock
“Joe Hall's Playing Field “
Jose De Bourg, William Rodriguez, Amada Gonzalez, Matthew Puxes
Miami, FL

Honorable Mention
HW Blake High School
“Tampa Bay Strong Dogs”
Madeleine Glas, Frankie McCarty-Brown, Kyle Tran, Rhett Fail
Tampa, FL

Honorable Mention
Queen Creek High School
Matthew Quinn, Abi Rosenberger, Taylor Zick, Ryan Powell
Queen Creek , AZ

 

HIGH SCHOOL PSA
1st Place
Coppell High School
John Coffee, Jessica James, Kevin Madigan, Rachel Behrndt
Coppell, TX

2nd Place
Cypress Bay High School
Rodrigo Diaz, Alex Tawid, Cameron Guck, Nicole Abuid
Weston, FL

3rd Place
Moanalua High School
Kaela Cachola-Tom, Angela Navor, Britany Cabuhat, Coby Shimabukuro-Sanchez
Honolulu , HI

Honorable Mention
QSI International School of Shekou
Caisa Quinn, Margaux Garcia, Wan Yi Steilberg
Shenzhen, China, AP

Honorable Mention
Geneva High School
Eleanor Cwik, Jacob Glyzekwski, Jacob Miller, Payton Dahlin
Geneva , IL

 

HIGH SCHOOL SHORT FILM
1st Place
West Ranch High School
“Queen of Hearts”
Connor Williams, Skyler Brigmann, Christian Jackson, Josh Orris
Valencia, CA

2nd Place
Southern Regional High School
“The Jersey Devil”
Luke Searles, Nick Suriano, Joe Mannarino, Lindsay Henefer
Manahakwin, NJ

3rd Place
Carlsbad High School
“The Witch of Weld Street”
Kolette Morehead, Lillian Koch, Sam Spring, Sierra Vakili
Carlsbad, CA

Honorable Mention
Moanalua High School
“Local Urban Legend”
Camryn Tabiolo, Logan Mauricio, Kainoa Ferguson, Malia Ignacio
Honolulu , HI

Honorable Mention
Waianae High School
“Along The Way”
Jaylin Pacheco, Jeffery Jones, Taylor Remegio, Shanna Nansen
Waianae, HI

 

MIDDLE SCHOOL NEWS/FEATURE STORY

 1st Place
Chiefess Kamakahelei Middle School
“Team Unify”
Kolten Gusman, Napua Canales, Mia Matsunaga
Lihue, HI


2nd Place
Waianae Intermediate School
“Diversity at the Club”
Shane Ader, Lynzie Dicion, Larenzo Tagura-Bear, Azariah Tafaovale
Waianae, HI

3rd Place
Valley Middle School
Aaron Harris, Cameron Glessner, Eli Bensen, Linnea Howard
Carlsbad, CA

Honorable Mention
Horace O'Bryant School
“One Human Family”
Spencer Lannigan, Jessica Nitti, Finn Saunders, Violet Smith-Martin
Key West, FL

Honorable Mention
RSM Intermediate School
Riley Bryant, Emily Freeborn, Elizabeth Tedrow
Rancho Santa Margarita, CA

 

MIDDLE SCHOOL PSA

1st Place
Waianae Intermediate School
Jordan Echiberi, Alysha Freitas, Rusti Kealoha
Waianae, HI

2nd Place
Valley Middle School
Bodey Payne, Drue Fourmont, McKenna Rangel, Miles Fesler
Carlsbad, Ca

3rd Place
Chiefess Kamakahelei Middle School
Taylor Nishimoto, Kirra Carvalho, Amber Baxter
Lihue, HI

Honorable Mention
Maitland Middle School
Lane Jones, Cole Groth, Ryan Hagerty, Alex Arrington
Maitland, FL

Honorable Mention
Maui Waena Intermediate School
Renzo Gaioran, Jaycie Iha, Meledee Ota
Kahului, HI

Click here for a PDF of the winners.

Congratulations!

STN Challenges

 

Click here for the 2016 STN Challenge Description

Click here for a PDF
of the Challenge Prompts

Click here for the STN General Contest
Rules, Copyright Rules, Content Rules 

 

2016-2017 CHALLENGE PROMPTS

High School and Middle School
News/Feature Topic:
Strength in Diversity

____________________

High School and Middle School
PSA Topic:
Fact Check

PSA Focus Statement:
The importance of being factual and accurate in everything you produce. 

____________________

High School
Sports Feature Topic:
Level Playing Field

________________________________

High School
Short Film Topic:
Local Urban Legend

REMINDER: All short films MUST include the assigned prop
in at least one shot.  See the contest insructions for details.

Short Film Prop:

CLICK HERE FOR CHALLENGE FILM PROP

 

UPLOAD DEADLINE:
WEDNESDAY OCTOBER 26
5:00 PM PACIFIC TIME 

 

GOOD LUCK!

HAVE FUN!

QUESTIONS?

EMAIL INFO@STUDENTTELEVISION.COM

ANSWERS WILL BE POSTED ON THIS PAGE.